Pirkti ar gaminti?

Veganizmui populiarėjant visame pasaulyje žinoma plinta ir augalinės šunų mitybos idėjos, o tobulėjant pasaulinei logistikai drąsiai galima būtų teigti, kad pramoninio augalinio šunų maisto nusipirkti ar bent jau parsigabenti jau galėtumėte daugiau mažiau kiekviename pasaulio krašte, o pasigaminti tokio maisto žinoma galima tikrai kiekvienuose namuose. Apžvelgsime jau pagamintą (sausą ar konservuotą) ir jūsų pačių namuose ruošiamą  augalinį maistą, pliusus ir minusus ir pateiksime savo rekomendaciją, kurį iš šių mitybos būdų turėtumėte pasirinkti.

Pramoninis maistas

Subalansuotas sausas ar konservuotas drėgnas šunų maistas yra viena iš 21 amžiaus žmogaus kasdienybės etikečių. Gyvename tokiu tempu, kad dažnas žmogus neturi laiko kasdien pasigaminti maisto sau ar savo šeimai, ką jau bekalbėti apie maisto gamybą savo augintiniui. Jau paruoštas, subalansuotas maistas - vienu darbu mažiau ir taip pilnoje dienotvarkėje. Namuose pasigaminti augalinį šunų maistą žinoma nebus taip paprasta, kaip tiesiog užsisakyti maisto internetu ir turėti jį visada po ranka. Todėl didžiūlė dalis šunų augintojų renkasi pramoniniu būdu gamintą maistą - greita, patogu ir neskauda galvos ar šuo gauna viską, ko reikia. Dar vienas pamoninio augalinio maisto pliusas, tai augintinio “išvykos” į kitus namus. Jei vykstate atostogauti ir reikia šunį palikti šeimos nariams, ar draugams, tai jau paruoštas augalinis maistas dažniausiai yra vienintelė alternatyva. Jūsų draugo laikiniems prižiūrėtojams nereikia vargintis gaminant maistą, nėra rizikos, kad jūsų paliktas namuose gamintas maistas suges, paprasta normuoti šuns valgį, ir nėra rizikos, kad šuo sunegaluos nuo maisto, prie kurio nėra pripratęs, jei laikinų namų šeimininkai nuspręstų duoti gyvūninės kilmės maisto. 

Namuose gamintas maistas

Gali pasirodyti, kad pramoninis maistas turi tiek pliusų,kad net neverta galvoti apie maisto gamybą namuose. Visgi tai nereiškia, kad namuose jūsų pačių gamintas maistas “pralaimėjo” šią dvikovą. Taip, gaminti reiks, tačiau žinant savo šuns poreikius ir skiriant laiko planavimui, nėra sudėtinga savo šuniui pasiruošti augalinio maisto kelioms dienoms, tokiu atveju gaminti reikėtų tik 2-3 kartus per savaitę. Bet nusprendę skirti laiko ir pasirinkti šį būda gaunate ir privalumų, kurių negali pasiūlyti pramoninis maistas. Pirmiausia, gamindami namuose jūs žinote, kas pateko į jūsų šuns pietų dubenį - galite rinktis savo paties užaugintus ingridientus, koreguoti šuns mitybą išimdami ingridientus, kurie galbūt nėra tinkami jūsų šuns organizmui - šunys, kaip ir žmonės visi individualūs. Jūs esate padėties šeimininkai. Antra - pamėginkite pagalvoti apie, jeigu Jums tektų diena iš dienos valgyti, tokio pačio skonio, kvapo  ir tekstūros maistą? Ar po savaitės jau žiūrėtumėte į savo maistą taip pat, kad ir koks jis skanus būtų? Žinoma, kad ne. Todėl ir šunims norisi įvairaus maisto, o būtent gamindami namuose tą įvairovę galite sukurti. Trečia - galite sutaupyti.

Kaina

Deja, bet su pramoniniu gyvulinės kilmės šunų maistu lygintis kaina augalinis maistas negali. Tam yra pora priežasčių. Pirmoji žinoma paklausa, kuri vis dar yra tūkstančius (jei ne milijonus) kartų mažesnė, nei įprasto gyvulinės kilmės šunų maisto. Antroji - šiek tiek painesnė. Masinis vartojimas ir neatsakingas pirkėjų požiūris į šunų mitybą dažno augintojo pasąmonėje suformavo žalingą nuostatą apie šunų maisto kainos ir kokybės santykį. Vaizdingos pakuotės, įtaigios reklamos piešia vaizdą, kad galime savo šunį pamaitinti sveiku subalansuotu maistu už kelis ar net kelias dešimtis kartų mažesnę sumą pinigų, nei išleidžiam savo maistui. Augalinio šunų maisto gamintojų prioritetas Nr. 1 visada yra gyvūno sveikata, todėl toks maistas gaminamas iš organiškų, kokybiškų, ekologiškų augalinių produktų. Tokio maisto kaina tiesiog negali būti tokia, kokia matote prie šunų maisto prekybos centro lentynoje.

Jei lygintume augalinio maisto, kurį galite nusipirkti mūsų elektroninėje parduotuvėje ir kurį gaminsite namuose kainas, tai gamindami namuose ir produktais pasirūpinę ilgesniam laikotarpiui galite nemažai sutaupyti. Gamindami savo išlaidas sumažinsite apie 20-30% lyginant su sausu, ar netgi 50-60% lyginant su “drėgnu” augaliniu maistu. Taigi maitinant didelės veislės (30-40 kg. sveriantį) šunį augaliniam sausam maistui per mėnesį išleisite apie 70-100 eur, o perkant tik konservuotą (“drėgną”) maistą išlaidos gali sudaryti ir 150-200 eurų. Tokiam pačiam šuniui maistą gamindamiesi patys išleistumėte apie 50-70 eur, o jei rinksitės tik ekologiškus produktus apie 80-120 eur.

Atkreipkite dėmesį

Labai svarbi taisyklė kalbant apie bet kokią šunų mitybą - privalote duoti laiko savo keturkojui priprasti prie bet kokių mitybos pokyčių. Negalite vieną dieną per mėnesį savo šuns maitinti pramoniniu maistu tik dėl to, kad teko išvažiuoti ir palikti jį svečiuose, ar tą diena, tokia įtempta, jo neradote laisvo laiko gaminti. Todėl jei gaminate savo keturkojui maistą namuose, bet jūsų gyvenimo būdas diktuoja, kad kartais gali tekti pasinaudoti pramoninio maisto privalumais, rekomenduojame rinktis balansuoti tarp šių dviejų mitybos būdų ir reguliariai maitinti savo keturkojį tiek namuose gamintu tiek pramoniniu maistu. Tokiu būdu išvengsite staigių pokyčių jo mityboje, kurie kartais būna žalingi.

Mūsų rekomendacija

Manome, kad namuose iš organiškų ir ekologiškų produktų pagaminti augaliniai šuns pietūs yra būtent tai, ko reikia jūsų augintiniui. Visgi, jei laiko nuolatos gaminti maistą patys neturite, tai sausas ar konservuotas subalansuotas augalinis maistas namų lentynoje tikrai nėra tragedija. Atraskite savo balansą - pirkite jau paruoštą maistą, o kai turite laisvą valandžiukę pasigaminkite patys. Jūsų augintinis apsidžiaugs, o jūs dar ir sutaupysite šiek tiek.  Šitaip valgo ir Žaliauodegis Oris. 

Krepšelis

Krepšelis tuščias.