Subalansuotas augalinis maistas

Jei perkate jau pagamintą kokybišką, standartus atitinkantį augalinį maistą, galite sau leisti atsipalaiduoti, nes gamintojai už jus pasirūpino, kad šuo gautų visas jam reikalingas maistines medžiagas. Visgi, jei gaminate augalinį maistą namuose, pabandysime padėti suprasti, kaip jį pagaminti subalansuotą.

Baltymai

Šunims reikia daugiau baltymų negu žmonėms, todėl nuo 30 iki 50 % jūsų šuns valgio turėtų sudaryti kokybiški baltymų šaltiniai. Baltymus sudarančios amino rūgštys vaidiną labai svarbų vaidmenį šuns raumenų, odos, plaukų, hormonų ir fermentų formavime ir palaikyme. Baltymus sudaro daugiau kaip 20-ies aminorūgščių grandinės, kurių dalį šuo gali savo organizme pasigaminti pats, o likusias, taip vadinamas nepakeičiamąsias aminorūgštis privalo gauti su maistu. Tokių su maistu būtinų gauti rūgščių yra 10. Taip, visas jas šuo gali gauti ir įsisavinti iš augalinio maisto, tačiau, kad toks maistas patektų į šuns dubenį turėsite pasirūpinti jūs. Todėl sakydami “kokybiški baltymų šaltiniai” turime omenyje, kad jie turi turėti visas nepakeičiamąsias aminorūgštis. Nieko naujo - pagrindiniai augaliniai baltymų šaltiniai šunims kaip ir žmonėms yra ankštinės daržovės, kruopos ir sėklos - sojos, lęšiai, žirniai, pupelės, lubinai, grikiai, bolivinė balanda, saulėgrąžų ir moliūgų sėklos ir kt. Labai svarbu, kad visi ankštiniai būtų išmirkyti ir LABAI GERAI IŠVIRTI, jei to nepadarysite, šuniui jie gali sukelti pilvo pūtimą ar spazmus.

Angliavandeniai

Jeigu dėl sveikatos sutrikimų jūsų šunims nereikia vengti grūdų, tai pilno grūdo gerai išvirtos kruopos yra puikus angliavandenių, baltymų bei kitų maistinių medžiagų, tokių kaip geležis ar B grupės vitaminai šaltinis. Angliavandeniai yra ne pagrindinis, bet vistiek puikus energijos šaltinis šunims. Vienas iš dažnai girdimų mitas apie šunų mitybą yra toks, kad jie negali virškinti angliavandenių. Tačiau tai yra netiesa. Viena iš pagrindinių šuns prijaukinimo sąlygų buvo šuns prisitaikymas valgyti žmonių maistą, kuriame dažniausiai gausu angliavandenių. Būtina išlikimo sąlyga šunims evoliucionuojant būtent ir buvo sugebėti suvirškinti tokį maistą. Ir jiems pavyko. Angliavandeniai šunims suteikia greitai gaunamos energijos ir palaiko jų žarnyno florą. Jie padeda sumažinti kepenims ir inkstams tenkančią apkrovą, todėl dažnai vaidina svarbų vaidmenį inkstų ir kepenų ligomis sergančių šunų dietoje.  Gerai išvirti rudieji ryžiai, grikiai, soros, bolivinė balanda ar avižos suteiks papildomą maistinę ir energetinę vertę jūsų keturkojo pietums ir jo tikrai nenuvils. Angliavandenių šaltinis turėtų sudaryti 20-40 % valgio.

Daržovės

Saldžiosios bulvės, morkos ir kitos oranžinės spalvos šakninės daržovės yra svarbūs beta karoteno šaltiniai, todėl jas į savo augintinio pietus (apvirtas, trintas ar smulkiai tarkuotas)  turėtumėte dėti reguliariai. Gerai išvirtas paprastas bulves naudoti retkarčiais galima taip pat, tačiau jose nėra šios svarbios maistinės medžiagos. Šunys beta karoteną paverčia vitaminu A, kuris yra būtina maistinė medžiaga, kurią jiems sunku gauti iš kitų augalinės kilmės šaltinių.

Jei įmanoma, verta įtraukti ir kitas daržoves (taip pat smulkiai supjaustytas ir (arba) sutrintas), nes jose gausu vitaminų, mineralų, fermentų ir skaidulų. Geriausias pasirinkimas yra moliūgai, cukinijos, brokoliai, briuselio kopūstai, virti kopūstai, burokėliai ir žinoma žalios lapinės daržovės.

Daržovės turėtų sudaryti 20-30 % valgio.

Aliejus ir esminės riebalų rūgštys

Šunims reikia tam tikro aliejaus kiekio, o jei jo trūksta, pastebėsite tai ant šuns kailio. Blizgesį praradęs kailis gali pasikeisti po kelių dienų į racioną įtraukus maistingų aliejų. Šuns aliejaus poreikius galima patenkinti su 1-2 šaukštais tahini (sezamo sėklų sviesto), linų sėmenų aliejaus, kanapių sėklų aliejaus arba maltų linų sėmenų. Linai ir kanapės turi papildomą naudą, nes yra turtingi omega riebalų rūgštimis (omega 3, 6, 9).

Yra daug tyrimų, patvirtinančių galingą gydomąją naudą, duodant šunims linų sėmenų aliejų ar kitą riebalų rūgščių mišinį, o pora arbatinių šaukštelių ekologiško saulėgrąžų, alyvuogių ar kito maistinio aliejaus ant keturkojo valgio, privers jį suvalgyti bet ką!

Taurinas, L-karnitinas

Vegetarų šunų specialistai ir dauguma įmonių, prekiaujančių veganišku šunų maistu, rekomenduoja į šunų augalinio maisto racioną įtraukti taurino ir L-karnitino. Tai dvi aminorūgštys, kurios natūraliai randamos gyvūnų mėsoje, tačiau augaliniuose šaltiniuose jo atrasti sudėtinga, todėl šios amino rūgštys pramoniniame maiste yra pakeičiamos sintetinėmis. Šunys negali patys sintetinti šių maistinių medžiagų. Jei šių medžiagų trūksta, augintinis gali turėti rimtų sveikatos problemų, todėl šie papildai yra svarbi prevencinė priemonė. Mūsų parduodamame mineralų ir vitaminų mišinyje, bei maiste šiomis medžiagomis gamintojai pasirūpino, todėl jums nereikia jaudintis dėl jų deficito.

B12

Į savo šuns racioną rekomenduojame įtraukti maistines mieles, kuriose gausu B grupės vitaminų. Taip pat jos privalo būti praturtintos vitaminu B12. Visgi, jei į savo šuns maistą nededate maistinių mielių, turėtumėte įsitikinti, kad jis gauna pakankamą kiekį B12 vitamino. Mūsų parduodamo maisto gamintojai taip pat pasirūpino ir šiais vitaminais, bet savo šuniui tikrai nepakenksite, jei pietus pagardinsite žiupsneliu maistinių mielių, kurios ne tik naudingos, bet ir suteikia puikų skonį.

Kiti maži, bet svarbūs dalykai, į kuriuos reiktų atkreipti dėmesį

Manome, kad kiekvienas atsakingas bet kurio gyvūno globėjas privalo stengtis užtikrinti, kad gyvūno racionas būtų visavertis ir subalansuotas. Geriausias dalykas, kurį galite padaryti savo keturkojams draugams tai būti informuotiems ir turėti žinių. Turėdami žinių jausitės užtikrinti, tvirtai priimsite sprendimus ir pasirinksite tai, kas geriausia jūsų keturkojui.

Tikime, kad dauguma veganų sutiks, jog šunų maitinimas augaliniu maistu nėra labai sudėtingas, o kartu su juo atkeliauja ir puiki šuns savijauta ir ramus šeimininko miegas žinant, kad tavo keturkojis valgo tai, kas nesukelia kančių kitiems gyviems šios žemės gyventojams.



Krepšelis

Krepšelis tuščias.